Podrobnosti filmu

25. 11. 2009 / St / 19.00

Divadlo 29 / Pardubice

Queer as FAMU

ČR / 2009 / 90 min.

 

Ozvěny 10. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra/
Queer filmový festival Mezipatra poprvé v Pardubicích. Festival Mezipatra vznikl v roce 2000 prostřednictvím aktivit brněnského sdružení STUD s cílem poskytnout chybějící veřejný společenský impuls k poznání lesbické, bisexuální a transgender kultury - přiblížit život jednotlivců sexuálních minorit, jejich osobitý životní styl a historii, a tím tak přispět k přirozenému pronikání této subkultury do povědomí společnosti jako její nedílné součásti. 
Letošní festival se zabývá stereotypními představami o genderových rolích v majoritní společnosti, stejně jako v gay-lesbických komunitách. 
V Pardubicích se představí speciální blok českých filmů Queer as FAMU.

Ozvěny 10. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra.

Queer filmový festival Mezipatra se poprvé představí v Pardubicích.

Festival Mezipatra vznikl v roce 2000 prostřednictvím aktivit brněnského sdružení STUD s cílem poskytnout chybějící veřejný společenský impuls k poznání lesbické, bisexuální a transgender kultury - přiblížit život jednotlivců sexuálních minorit, jejich osobitý životní styl a historii, a tím tak přispět k přirozenému pronikání této subkultury do povědomí společnosti jako její nedílné součásti. 

Letošní festival se zabývá stereotypními představami o genderových rolích v majoritní společnosti, stejně jako v gay-lesbických komunitách. 

V Pardubicích se představí speciální blok českých filmů Queer as FAMU.
Filmy


Lesby nenosí vysoké podpatky
 / Viktória Dzurenková / 7 min. 

Seriózní žena středního věku se poprvé vydává do gay baru a najde se v náručí Terezy, která také docela nezapadá do koloritu takové noci. Vášeň a chladné světlo svítání v příběhu o hledání a nalézání.Hlavolam
 / Dana Bubáková / 5 min.

Animovaný film na hraně reálného příběhu a abstraktního vyjádření komplexních emocí v obrazech. O věcech, pro které slova nestačí.

 

Někdy někoho / Jakub Šmíd / 10 min.

Dva úředníci v klubu, mléko ve vysokých sklenicích, vycpaná antilopí hlava, hlasy z dálky, homoerotické napětí a otázka, zda se lze vymanit z rutiny a prázdnoty zločinem. Černobílá noční můra v psycho útržcích.

 

Shledání / Dana Machajová / 4 min.

Transpozice zobrazování zátiší do pohybu a hry s dekonstrukcí sexuální bipolarity.

 

Naděje / Jan Kobler / 20 min.

Poslední hodiny profesionálního běžce Martina, umírajícího na AIDS. Žádá o euthanasii své rodiče, vzpomíná na mrtvého milence a otázkou je, zda ještě existuje naděje... V hlavních rolích Jiří Mádl, Miroslav Etzler a Vilma Cibulková.

 

Šaty pro nevěstu / Viktória Dzurenková / 14 min.

Film o překonávání hranic, v reálném i psychologickém smyslu slova. Zdeno se hned po pádu hranic vydává z československé vesnice do Berlína na svoji svatbu.

 

Roma Boys / Rozálie Kohoutová / 30 min. 

Polo-dokument o trojí diskriminaci a scénáři mladého romského aktivisty, který říká, že nástrojem pro změnu pohledu na homosexualitu v jeho komunitě může být právě filmový příběh.Web: www.mezipatra.cz

Tisková zpráva / plakát

Tisková zpráva
Plakát