Podrobnosti filmu

15. 11. 2011 / Út / 19.00

Divadlo 29 / Pardubice

Generace singles

Režie: Jana Počtová
ČR / 2011 / 77 min.

Jsou svobodní, flexibilní, ekonomicky nezávislí... a nezadaní. Čeština pro ně nemá přiléhavý výraz, a tak se jim říká Singles – v angličtině svobodní, nezadaní, ale také jednotliví, sami. Říká se, že tito singles jedinci obvykle bydlí ve velkých městech a kariéra je pro ně důležitější, než zakládání rodiny, než pevný vztah. Zkreslený pohled většiny „zadané“ populace. Dnes již toto označení neplatí. Singles lidé už zdaleka nejsou jen ti, kteří si to dali jako svůj životní cíl. Tento „problém“ se  začíná pomalu týkat většiny z nás…

Říká se, že lidé v současnosti touží stále více po svobodě, odmítají být uzavřeni do jasně definovaných rolí, sociálních pozic a očekávání. Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita. Co všechno způsobuje, že se takto mladí lidé podivně rozhodnou? A je tomu opravdu tak? Není spíš problémem dneška, že lidé nemohou (ač by více než chtěli) někoho nalézt? Někoho, s kým stráví celý život, s kým založí rodinu, s kým si budou rozumět? A proč?

Nemusejí se ohlížet na partnery nebo děti, mohou se soustředit na kariéru a koníčky...“ Je tomu opravdu tak? Jsou dnes dlouhodobé vztahy přežitek, nebo těžce dosažitelným ideálem? Jak současný svět modeluje, ohrožuje, či naopak příznivě ovlivňuje naše vztahy? Kam zmizel strach ze samoty...? Proč to, co většina z nás považuje za zásadní a jedinečné, mizí…?


Autorka

Jana Počtová (*1980) je filmová dokumentaristka. Absolvovala Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Během filmových studií prošla zahraniční stáží na pařížské Université Saint-Denis.

V rámci svého profesionálního působení spolupracovala s řadou českých filmových festivalů (např. MFF Karlovy Vary, AFO Olomouc či Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět) a různorodých organizací věnujících se převážně socio-politickým a kulturním tématům jako např. společnost Člověk v tísni, Dokumenty, mládež & společnost (projekt Dcery 50. let věnující se osudům dcer politických věznů) nebo Česko-německý fond budoucnosti (projekt Živá paměť vypovídající o nuceně nasazených pracovnících a vězních koncentračních táborů někdejší německé Třetí říše). V České televizi se podílela na realizaci cyklů Příběhy slavných, Cestománie či Generace 0 a zároveň natočila televizní dokument Portrét krásné dámy (2009).

Její samostatná autorská tvorba zahrnuje dokumentární snímky Esqh (2004), portrét několika afghánských žen ve vztahu k tématu lásky a partnerských vztahů, experimentální divadelně-filmový projekt Vostodvacet (2005), Palác Akropolis – Akráč (2008), časosběrný příběh známého pražského hudebního klubu, a Oči tygra (2011) o stejnojmenném boxerském klubu v pražské čtvrti Žižkov pod vedením  bývalého boxerského šampiona Stanislava Tišera. Film Generace singles (2011) je jejím posledním dokončeným dílem.