Podrobnosti filmu

06. 06. 2012 / St / 00.00

Divadlo 29

Cena Pavla Kouteckého 2012

Středa 6. 6.


18.00

Amici, tanec s přáteli / Pavel Koutecký / 30 min / 1993

Amici je londýnská taneční skupina, která je vytvořená z mentálně a psychicky postižených lidi i "normálních" lidí. Každý člen skupiny si žije svůj život. Setkávají se každý týden, aby si navzájem pomáhali a obohacovali se. Navzájem se poznávají a společně sdílejí radost ze svých uměleckých aktivit. Film se zabývá ne-slovní komunikací, která v sobě zahrnuje dotek, pohyb, tanec a vcítění se a vnímání druhého.


Roxanne / Veronika Mikalová / 22 min / 2011

Snímek o britské dospívající dívce, která se protlouká pubertou. Zároveň se ale snaží vypořádat se strašlivou minulostí. Prostřednictvím rozhovorů s jejími blízkymi se rozplétají detaily o tragické události, která se odehrávala v Roxanniném dětství a která ji ovlivnila na celý život.

 

21.00

Věra 68 / Olga Sommerová / 90 min / 2012

Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. Stovky soupeřek se ji snažily porazit nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou. Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Vrchol její kariéry tak vystřídal na počátku normalizace společenský pád a o dvacet let později opětovný let na vrchol, když si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Letos oslaví sedmdesátiny. Příběh Věry Čáslavské je zároveň zrcadlem československé historie a jedinečným fenoménem v historii českého národa.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Čtvrtek 7. 6.


18.00

Láska v hrobě / David Vondráček / 74 min / 2011

Hrdiny lovestory jsou Jan a Jana, dva lidé bez přístřeší, kteří našli domov na opuštěném evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Hřbitovní zeď a vzrostlé stromy představují fyzickou i metaforickou hranici dvou světů. Pro Janu hřbitov s relativně komfortním bydlením v hrobce představuje bezpečí, ale i past, odkud se nedokáže vymanit. Na začátku natáčení oba mluví o tom, že si obstarají doklady a zlepší svůj život, ale úměrně s tím, jak se ve skutečnosti jejich situace zhoršuje, pokračují na cestě k sebedestrukci. Správa hřbitova ohlásí rekonstrukci a oni místo hledání nového přístřeší více pijí a odmítají pomoc. „Skončím, jak skončím, to je moje svobodné rozhodnutí,“ říká Jana a důsledky její falešné pýchy na sebe nenechají dlouho čekat. Film nezavírá oči před nepříjemnými aspekty bezdomovectví a ukazuje, kam až člověka může dovést nefunkční rodinné zázemí či osobní tragédie.

 

21.00

Mrtvá trať / Šimon Špidla / 52 min / 2011

Stalin svírá v ruce tužku a chystá se udělat čáru do mapy Sovětského svazu. Tam kde se hrot tuhy dotkne papíru bude 80 tisíc lidí, v naprosté většině vězňů GULAGu, v nesmírně obtížných podmínkách polární tajgy stavět železniční trať. Trať s téměř nulovým strategickým významem, v krajině permafrostu a polárních bažin, s minimem techniky a vybavení. Budou čtyři roky usilovně pracovat, umírat vyčerpáním, nemocemi, násilím a trpět na samotkách, dokud nezemře konečně i sám Stalin. Během několika týdnů nezůstane po hektické činnosti nic než prázdné baráky lágrů, staré lokomotivy, zbytky kolejí, násep, telegrafní vedení. Vše bude pozvolna navráceno tajze…

Tisková zpráva / plakát

Plakát