Podrobnosti filmu

13. 03. 2013 / St / 19.00

Divadlo 29

Hra o kámen

Režie: Jan Gebert
ČR / 2012 / 56 min.

V Novém Boru postavili pomník osmi sudetským Němcům zavražděným těsně po druhé světové válce. Podle současného starosty měl být pomník gestem smíření mezi dvěma národy. Politická opozice a část veřejnosti to však s pomníkem vidí radikálně jinak: „stavět poctu nacistům“ je zneuctěním vlasti. A rozehrává se „hra o kámen“.

Film víc než historická fakta a objektivní informace dokumentuje právě tuto hru: způsob, jakým se symbolem pomníku nakládají obě ostře znesvářené strany, jak se vede v Česku politická debata a jak se symboly stávají předmětem politického boje a volební kampaně nebo divadelní inscenace. „Tanec morálního pohoršení místních vlastenců“, jak píší autoři filmu, přijíždí podpořit někdejší kandidáti na prezidenta Miloš Zeman a Jana Bobošíková. Na příběhu starosty Nového Boru a místního lídra Strany práv občanů zemanovci sledujeme spor, který balancuje na hranici vlastenectví a nacionalismu, řeší péči o věci veřejné a politický cynismus i absurditu lokální politiky a jejích hybatelů. 


Autor

Jan Gebert (1981) je filmový dokumentarista a novinář. Absolvoval historii na Univerzitě Karlově, kde nyní dokončuje doktorát z iberoamerikanistiky. Část studií strávil v zahraničí - na Universidad Autónoma de Madrid ve Španělsku, Instituto Tecnológico de Monterrey v Mexiku a University of New Orleans v USA. Jako reportér působil v týdeníku Reflex, později na redaktorské pozici pracoval v Hospodářských novinách. Za svoji novinářskou práci byl několikrát oceněn. Dokumentární snímek Hra o kámen (2012) je jeho filmovým debutem, za nějž mj. získal uznání na jihlavském festivalu.