Podrobnosti filmu

22. 05. 2013 / St / 19.00

Divadlo 29

Šmejdi

Režie: Silvie Dymáková
ČR / 2013 / 74 min.

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma?

Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Film poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.


AUTORKA

Silvie Dymáková (*1982) je novinářka a dokumentární režisérka. Dlouhodobě  spolupracuje s českými televizemi - prošla profesními pozicemi redaktora, střihače a režiséra. V rámci spolupráce s TV Prima natočila stovky reportáží (domácích i zahraničních), podílela se na publicistickém pořadu Soukromá dramata (2010), kde se zaměřovala hlavně na sociální problematiku. Od roku 2008 vede malou produkční společnost DSi studio, s. r. o., kterou založila, zabývající se výrobou zpravodajství, publicistiky a dokumentu převážně pro TV Prima. Je autorkou krátkého sportovně-sociálního dokumentu Tour de Labe handicap (2011), který byl uveden v ČT. V celovečerním formátu se za velkého zájmu veřejnosti uvádí snímkem Šmejdi (2013).