Podrobnosti filmu

04. 06. 2014 / St / 19.00

Divadlo 29

Cesta ven

Režie: Petr Václav
ČR, Francie / 2014 / 103 min.

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

Myšlenka na tento film se poprvé objevila počátkem ledna 2012 a samotné natáčení probíhalo v únoru a březnu 2013. Petr Václav našel předobraz příběhu Žanety a Davida na návštěvě u svých přátel. Postupně jej doplňoval o životní reálie dalších lidí, se kterými se potkával.


Autor

Petr Václav (*1967) je scenárista a režisér. Studoval dokumentaristiku na FAMU, byl též stážistou pařížské filmové školy FEMIS. Již během studií začal spolupracovat s kameramanem Štěpánem Kučerou, s nímž natočil krátké studentské dokumenty Tvář Žižkova (1989), Úděl (1991) a Paní Le Murie (1993),  který zvítězil na Mezinárodním festivalu filmových škol v Mnichově a zároveň získal nominaci na studentského Oscara. Krátce pracoval pro společnost Febio.  Debutoval celovečerním filmem Marian (1996), kterým uvedl svůj zájem o problematiku romského etnika. Na snímku se v roli dramaturgyně a  výtvarnice podílela známá filmařka a scénografka Ester Krumbachová, scénář psal spolu s dokumentaristou Janem Šiklem. Film byl s úspěchy uveden na mnoha zahraničních festivalech -  byl mj. oceněn Stříbrným leopardem na prestižním festivalu v italském Locarnu. Povídkou Víkend v Praze přispěl do kolektivního filmového díla Praha očima… (1999), později se představil celovečerním dramatem Paralelní světy (2001), na jehož scénáři kromě Václava pracovala francouzská spisovatelka Marie Desplechin. Od roku 2003 Václav trvale žije ve Francii, kde natočil několik dokumentárních děl.

Jeho poslední realizací je celovečerní film Cesta ven (2014), se kterým se zúčastnil festivalu v Cannes prostřednictvím nesoutěžní sekce ACID věnované nezávislému filmu čítající celkem 9 snímků. Na filmu mj. spolupracoval s kostymérkou Terezou Kučerovou a výtvarníkem Janem Pfeifferem.

Všechna jeho hraná celovečerní díla vznikla ve francouzské koprodukci za kameramanského vedení Štěpána Kučery. Václav též v rámci své tvorby často používá skladby svého otce Jiřího Václava.