Podrobnosti filmu

19. 11. 2014 / St / 20.00

Divadlo 29

Současný slovenský film 2014 - V tichu

Režie: Zdeněk Jiráský
ČR, SR / 2014 / 84 min.

Slovenská muzikoložka Agata Schindlerová, žijící dnes v Drážďanech, se dlouhodobě věnuje mapování zapomenutých osudů židovských hudebníků, poznamenaných nástupem nacismu. Snímek přináší výjevy ze života pětice z nich - baletky Alice Flachové, pianisty a dirigenta Karola Eberta, skladatele, dirigenta a ředitele Drážďanského divadla Arthura Chitze, klavíristky Edith Krausové a vokální skupiny Comedian Harmonists.

Film akcentuje výrazně ostrý kontrast mezi šťastným, hudbou a prací naplněným životem protagonistů v předválečné době a následujícím prudkým zvratem v jejich životech po nástupu nacismu. Po ceněném celovečerním debutu Poupata se režisér Zdeněk Jiráský spojil se slovenskou producentkou Lívií Filusovou, aby zpracoval nejtragičtější kapitolu dějin dvacátého století. Místo původně zamýšleného dokumentu vznikl nakonec mimořádně vizuálně i emocionálně působivý hraný tvar, který filmově již zdánlivě vytěžené téma zpracoval inovativním způsobem a s nebývalou intenzitou.


++++++++++++++++++++

Program 20. 11. 2014


18.00
KOLEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ

Žánrově pestré filmy, vzniklé v roztodivných koprodukcích. Dokumentární, animované i hrané. Získávají ceny na festivalech a baví domácí publikum v klasické i internetové distribuci. 
Výběr snímků reprezentativním způsobem doplňuje zprávu o současné slovenské kinematografii.

Žánrově pestré filmy, vzniklé v roztodivných koprodukcích. Dokumentární, animované i hrané. Získávají ceny na festivalech a baví domácí publikum v klasické i internetové distribuci. 

Výběr 5 snímků v 77 minutách reprezentativním způsobem doplňuje zprávu o současné slovenské kinematografii.

HOMO CIRIS / režie Jana Mináriková / 20 min.
Film o člověku, který tak dlouho pracuje ve velkochovu akvarijních rybiček, až se rozhodne stát se jednou z nich. Stylizovaný portrét na pomezí hraného a dokumentárního filmu.

TWINS / režie Peter Budinský / 6 min.
Animovaný film o siamských dvojčatech, která spolu bojují nejen uvnitř boxerského ringu.

HVIEZDA / režie Andrej Kolenčík / 20 min.
Dokumentární film o amatérském herci Jánu Slovákovi, jehož angažmá v různých podivných inscenacích mu vynesla popularitu na celém Slovensku.

POSLEDNÝ AUTOBUS / režie Ivana Laučíková a Martin Snopek / 15 min.
Je začátek lovecké sezóny. Zvířata nastupují do autobusu a snaží se zmizet z lesa, ale lovecká hlídka nikdy nespí… Film kombinující animaci s hranou akcí byl v širším výběru na studentského Oscara.

TANEC TIGRA / režie Martin Repka / 16 min. 
První slovensko-bollywoodský hraný film o jednom indickém herci, který se chtěl stát hvězdou a málem se jí stal. 20.00
DĚTI

Režie: Jaro Vojtek
ČR, SR / 2014 / 100 min

Děti jsou univerzální téma. Každý je něčí dítě, někdo má děti vlastní, všichni o nich mluvíme a všichni se neustále pohybujeme v mantinelech, které nám nastavili naši rodiče.

Původně dokumentarista Jaro Vojtek natočil čtyři příběhy o dětech a rodičích. Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším, každá z postav se musí vyrovnávat s tlakem často necitlivého okolí.

Součinnost odlišnosti i shody jejich příběhů, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období, vytváří vrstevnatou mozaiku vztahů, ve kterých se odráží láska, naděje a nevyhnutelnost zásadních rozhodnutí. Vojtekova režie je mimořádně autentická a silná. Také výběr herců naprosto předčí cokoliv, co v posledních letech v česko-slovenské produkci vzniklo.